
Muskátli szaporítása
A muskátlikat tavasszal és ősszel lehet a legkönnyebben szaporítani, amihez csak a dugványozás titkait kell elsajátítanunk. Az a csodálatos ebben, hogy megtarthatjuk az anyanövényt, ugyanakkor újabb, fiatalabb növényeket kapunk cserébe.
A legjobb időszak a kora tavasz és a késő nyár szokott lenni, de egészséges dugványokat bármikor kaphatunk. Sokan tavasszal kezdik a szaporítást, de ezek az első dugványok még a nyáron virágozni fognak, míg a későbbi dugványok eltolódnak a jövő nyárra, amiért cserébe nagyobb virágokat szoktak hozni.
A megfelelő szaporításhoz ki kell választanunk egy egészséges növényt. Keressük meg azokat a hajtásokat, amelyek egészségesnek tűnnek, és még nem virágoztak. Ha nincs más választásunk, akkor virágzó hajtásokat is használhatunk, de ez nem ajánlott. Egy tiszta szikével vagy éles késsel (a metszőolló összetörheti a hajtásokat) vágjuk le a hajtást 7,5-10 cm hosszúra. Ha a növény miniatűr, a távolság ennek a fele lesz. Az a legjobb, ha közvetlenül a levelek elágazása felett nyisszantjuk le. Ezután távolítsuk el a leveleket és az alsó hajtásokat a virágszárak tövéről. Arra figyeljünk, hogy legalább két levelet hagyjunk a tetején.
A vágás után készítsük el a muskátli új helyét
A por alapú gyökereztető hormonok nem szükségesek a muskátlikhoz, sőt, akár károsak is lehetnek a növekedésükre. Egyesek azt javasolják, hogy mártogassuk a vágást mézbe, de ez ilyen helyi legenda. Nyugodtan koncentráljunk az ültető cserepekre. Mindegyiket töltsük meg dugványkomposzttal vagy tőzegalapú komposzttal. Ha ezek nem állnak a rendelkezésünkre, készítsük el a tőzeg és a durva homok egyenlő arányú keverékét.
Nézzünk egy pontos példát. Ha a cserép mérete 7,5 cm, akkor egy darab dugványt tudunk belerakni. Egy 12,5 cm-es edényt legfeljebb öt dugványhoz használjunk.
Az Infoagro szerint, ha kiválasztottuk és megtöltöttük a cserepet, az ujjunk vagy egy ceruza segítségével lyukakat készíthetünk bele, majd óvatosan tegyük be a dugványokat. Nagyon fontos, hogy a friss növények elegendő vizet kapjanak, ezért öntözzük meg őket, hogy a komposzt nedves legyen. Az öntözésnek enyhének kell lennie, a növény nem állhat a vízben.
Az új növény elhelyezése
Helyezzük a cserepeket meleg helyre. A dugványoknak meleg helyre van szükségük a gyökeresedéshez, így a radiátor közelében tökéletesen fogják érezni magukat, bár néha egy napos ablakpárkány is elegendő. Ha nem éri közvetlen napfény, alternatívaként egy árnyékos ablakban is elhelyezhetjük őket. Ha a dugványok alacsonyabb hőmérsékleten növekednek, a hideg levegő nem jelent komoly problémát, de több időre lesz szüksége.
A gyökerek fejlődése során enyhén öntözzük meg, különösen akkor, ha a dugványokon hervadás jeleit észleljük. Általában ajánlatos a komposztot nedvesen tartani, de próbáljuk elkerülni a dugványok közvetlen locsolását. Inkább a földjét nedvesítsük be. Egyes muskátliknál a gyökerek már az első három napon belül megjelenhetnek, másoknál ez egy kicsit tovább tart, és hideg levegő esetén is hosszabb időbe telik. A tényleges növekedés a gyökerek kialakulása után következik be, ezután már átültethetjük őket az új helyükre.
További bejegyzések
Természetes illóolajok infraszaunához
Manapság már egyre többen döntenek úgy, hogy az infraszauna jótékony hatásait az otthonukban is kiélveznék. A pozitív hatások fokozására érdemes az infraszaunában aromaterápiát is használni, ugyanis így fokozni tudjuk a szaunázás eredményességét.
Napjainkban a mezőgazdaság számít az egyik legveszélyesebb munkakörnek
Az erdőgazdaság és a mezőgazdaság bátran nevezhető az egyik legveszélyesebb munkaágazatnak, főleg akkor, ha külön Európát vesszük górcső alá.
A legjobb életkor az idegen nyelv tanulásához
Amikor idegen nyelvek tanulásáról van szó, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a gyerekek a legfogékonyabbak, de ez nem biztos, hogy így is van. Sőt, a felnőttként történő nyelvtanulásnak további előnyei is vannak.