Mikortól és hogyan kezdjük el tanítani a gyerekeknek a helyes fogápolási technikákat?
Ahhoz, hogy a helyes fogápolási szokások kialakuljanak, már gyerekkorban el kell kezdeni tanítani a fogmosás fortélyait, és persze a megfelelő szájápolási technikákat. Érdekes kérdés persze, hogy mikortól célszerű elkezdeni mindezt?
A legtöbb gyerek nem szeret fogat mosni, ezért sok családban komoly hisztik, veszekedések és viták árán sikerül csak rávenni erre a csemetéket. Sok gyerek, ha teheti el is blicceli ezt a tevékenységet, pedig rendkívül fontos, hogy kialakuljanak a megfelelő szájápolási szokások. A szülők közül többen gondban is vannak, hogy mikor kell elkezdeni a tanítást, és egyáltalán hogyan tegyék ezt, hogy a fogmosás ne kínszenvedés, hanem izgalmas kaland legyen. A következőkben ezt a kérdést járjuk körbe.
Mikortól kell elkezdeni egyáltalán a fogápolást?
A fogápolást meglehetősen korán el kell kezdeni, már akkor, amikor kibújnak az első fogacskák. Ez jellemzően 4 hónapos kör körül történik, bár vannak korábban és későn érő gyerekek is. A lényeg, hogy amint megjelennek az első tejfogak, azonnal meg kell kezdeni az ápolást, az sem árt, ha ilyenkor ellátogatunk egy gyermekfogászat rendelőjébe. Persze itt még a hagyomány értelembe vett fogmosásról még nem beszélhetünk, hiszen a fogkefe és fogkrém használatára várni kell.
Vannak kifejezetten babák számára gyártott „fogkefék”, de egy textilpelenka is megfelelő erre a célra. A fogápolás ilyenkor még csak azt jelenti, tiszta vízzel átdörzsöljük a kis fogacskák felszínét. Ha több fogacska is eljön, akkor már az első igazi fogkefe is megvásárolható. Erre a célra érdemes kerek fejű, puha és lekerekített sörtéjű fogkefét választani.
Mikor kerülhet elő az első fogkefe és fogkrém?
Ahogy nő a gyerkőc, érdemes a napi rutin részéve tenni a fogmosást. Az első fogkefe ugyebár már akkor megvásárlásra kerülhet, amikor több fogacska bújik elő, ám ilyenkor még a csemete nem tud egyedül fogat mosni, és ne is várjuk el tőle. Persze a kezébe adni azért mindenképp érdemes, hiszen így könnyebben megszokja, hogy ez a mindennapok része. Hozzávetőleg 3 éves kor körül lehet elkezdeni tanítgatni a helyes fogápolási módszerekre és technikákra, bár ilyenkor még mindig nem tud önállóan fogat mosni, szülői segítséggel lesz csak alapos a fogápolás.
A fogkrém kiválasztása is fontos kérdés. Mindenképp gyerekfogkrémet érdemes választani, melyből rendkívül széles manapság már a választék. Ezek a fogkrémek ízesítettek, és alacsonyabb a fluorid tartalmuk, mint a felnőtt fogkrémeknek.
Amikor már egyedül is meg tudja mosni a fogát a gyerek
Óvodás korban még mindenképp segíteni kell a gyereknek a fogmosásban, hiszen csak így lesz alapos, és így tudjuk megtanítani, hogy is kellene helyesen elvégezni ezt a műveletet. Iskolás korban azonban már el lehet kezdeni az önálló fogmosást, hozzávetőleg 8 éves kor körül pedig a gyerekek jellemzően már képesek teljesen egyedül is alapos munkát végezni.
Sokszor megesik, hogy a szülő minden igyekezete ellenére a gyerek nem szeret fogat mosni, legyen kicsi vagy nagy. Ma már számos módszer van arra, hogy megkedveltessük velük ezt a tevékenységet. Lehet közös családi „program” a reggeli és esti fogmosás, de vehetünk mesefigurás fogkrémet és fogkefét is, hogy meghozzuk a gyerekek kedvét ehhez a tevékenységhez. Emellett számos applikációs is van már, melyek ingyen letölthetőek, és segíthetnek megtanítani a gyereket helyesen fogat mosni.
További bejegyzések
Léteznek biztosítások olyanok számára, akik kis vagy nagy területen gazdálkodnak?
Minden gazdálkodó, termelő és kertész álma, hogy végre learassa munkája gyümölcsét, sokszor szó szerint. Ám számos olyan tényező szólhat közbe, különösen, ha az időjárást nézzük, hogy ez végül nem történik meg. Ilyen esetekre is lehet
Ilyen legyen a kert, ha medence is van az udvarban
Amikor medence építésre kerül a sor a kertünkben, akkor sokakban merül fel a kérdés, hogy milyen is legyen a kert? Kerüljön mindenhova valamilyen külső burkolat, vagy inkább gyep és növényzet egészítse ki a medence környékét?
Napjainkban a mezőgazdaság számít az egyik legveszélyesebb munkakörnek
Az erdőgazdálkodás és a mezőgazdaság kétségkívül az egyik legveszélyesebb iparágak közé tartozik, különösen, ha Európát vizsgáljuk. Ezen szektorokban számos kockázati tényező jelentkezik, amelyek összefüggnek a különböző járművek és munkagépek használatával, valamint az állatállomány kezelésével.