Bemutatjuk a méhész szakmát: Kinek való ez a hivatás?

2023. december 2.Edukáció 679 szó3,4 perc olvasási idő
FőoldalBemutatjuk a méhész szakmát: Kinek való ez a hivatás?

Ha valaki természetközeli szakmára vágyik akkor a méhészkedés ideális választás lehet számára. Pályaválasztáskor nagyon fontos, hogy valóban olyan szakirányt válasszunk ki, mely foglalkoztat bennünket, ugyanis így a hobbink lesz a munkánk.

A méhész szakmát csak akkor kell messziről elkerülnünk, ha allergiások vagyunk a méhcsípésre, hiszen csípés biztosan lesz, ez ugyanis egy olyan dolog, mely teljes mértékben hozzátartozik a méhészek mindennapjaihoz.

A méhcsípéstől azonban allergia nélkül nem is kell tartanunk, bár kellemetlen, ha megcsíp egy méh, egy idő után ebben a szakmában szinte alig veszi az ember észre. Emellett fontos elmondani, hogy a méhcsípés akár gyógyító hatású is lehet.

De nézzük, mégis mi mindennel foglalkozik egy méhész.

Milyen feladatokat lát el egy méhész?

Télen a méhészeknek kevesebb a munkájuk, ám műlépek készítése miatt ebben az időszakban sem unatkoznak. Ezt az évszakot nevezhetjük a „felkészülés évszakának” is, 3-4 hetente a méhekre elég ránézni, de aztán tavasszal eljön az ébredés ideje, amikor meg kell ejtenünk a kaptár tisztítását, majd a különböző vitaminok mellett a víz utánpótlásról is nekünk kell gondoskodnunk, emellett a leggyakoribb betegségeket is fel kell ismernünk.

Ebben az időszakban az egyik legfontosabb feladat ellenőrizni a méhcsaládokat, meg kell vizsgálni többek között azt is, hogy a méhcsaládokban van-e párosodott királynő, és hogy szükség van-e egyesítésre.

Kedvező időjárási viszonyok között a méhek március körül útra kelnek, hogy elkezdjék a virágpor gyűjtést, és jól is teszik, ugyanis ilyenkor a virágpor különösen értékes, hiszen elengedhetetlen az utódok táplálásában. Tavasszal megtörténhet a családok bővítése, és fejlesztése, majd megkezdődik fajtától függően a méz pergetése. Májusban és júniusban a legfontosabb mézünk, az akácméz pergetése történik meg.

Nyár végén az egyik legnagyobb feladat felvenni a harcot a Varroa atkák ellen, ehhez a méhész hangyasavat, illetve oxálsavat is használhat. Ahogy aztán elkezd ősszel lehűlni a levegő, megkezdődik a méhek betelelése, majd ekkor kell sort keríteni az őszi átvizsgálásra is.

Így lehetünk mi magunk is hivatásos méhészek

A méhész képzés elvégzése leginkább azok számára lehet jó döntés, akik vállalkozó, vagy őstermelőként a méhészeti termékek feldolgozásával szeretnének foglalkozni. Egy képzett méhész minden tudással rendelkezik, ami ehhez a hivatáshoz kell: tehát létrehozza a telelő fészkeket, méhcsaládokat kezel, elvégzi a szükséget gyógykezeléseket, illetve megvédi a lépkészletet a kártevőktől.

Akinek megjött a kedve ehhez a nem mindennapi, természetközeli hivatáshoz, az a Magyar Felnőttképzési Centrum keretein belül eltudja végezni a méhész képzést, amely 240 órából áll. A méhész tanfolyam végén a résztvevők egy államilag elismert tanúsítványt fognak kapni, mellyel egyénileg tudnak majd a méhész vizsgára a kijelölt vizsgahelyeken jelentkezni. A tanfolyam elvégzéséhez alapfokú iskolai végzettségre, illetve egészségügyi alkalmasságra lesz szükségünk.

További bejegyzések

Ilyen legyen a kert, ha medence is van az udvarban

2024. október 24.|

Amikor medence építésre kerül a sor a kertünkben, akkor sokakban merül fel a kérdés, hogy milyen is legyen a kert? Kerüljön mindenhova valamilyen külső burkolat, vagy inkább gyep és növényzet egészítse ki a medence környékét?

Napjainkban a mezőgazdaság számít az egyik legveszélyesebb munkakörnek

2024. október 18.|

Az erdőgazdálkodás és a mezőgazdaság kétségkívül az egyik legveszélyesebb iparágak közé tartozik, különösen, ha Európát vizsgáljuk. Ezen szektorokban számos kockázati tényező jelentkezik, amelyek összefüggnek a különböző járművek és munkagépek használatával, valamint az állatállomány kezelésével.

Go to Top